Tambur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tambur Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Yaylı ve telli olarak kullanılan tambur; gövdesi yarım bir elmayı anımsatan, uzunca saplı bir çalgıdır. Gövdesinin çapı ortalama olarak 35 cm’ tir. Yaylı çalgılarda kullanılan rezonans tahtası, tamburda ahenk tahtası adı ile kullanılmaktadır. Tamburun sapı oldukça uzun olduğu için, erik ve gürgen gibi sert ağaçlar kullanılır. Ortalama olarak 108 ile 112 cm arasında bir sap uzunluğu olduğu için sapın oynama riskinin en aza indirilmesi için bu sert ağaçlar tercih edilmektedir.

Tamburun klavye kısmı, Türk Müziğinde bulunan 24 aralıklı sistemine uygun olarak dizayn edilmiştir ve 48 perdesi bulunmaktadır. Yedi telli olarak kullanılan tambur, 3 oktavlık bir ses aralığına sahiptir. Mızraplı bir çalgı olarak kullanılan tamburu, aynı zamanda çellist olan Tamburi Cemil Bey yaylı tambur biçiminde ilk kullanan ve müziğimize kazandıran kişidir. Tamburun tarihsel süreci incelendiğinde; Arapça tunbur kelimesinden, dilimize tambur olarak geçmiştir. Tambur çalan kişilere tamburi adı verilir.

Tamburun tarihinin, MÖ 2000’li yıllara kadar dayandığı bilinmektedir. Uygur Türklerinde ve Sümerlerde bu çalgının kalıntılarına rastlanmıştır.

Kemençe, ney gibi çalgılarla uyumu oldukça başarılıdır. Derin ve içten bir sese sahip olan çalgının, Tamburi İshak, Tamburi Cemil Bey, Ercüment Batanay gibi pek çok virtüözü bulunmaktadır.

Türk Sanat Müziğinin en önemli enstrümanlarından biri olan tamburlara ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle