Hang, Büyeleyici Sesi ile Dinleyenlerini Adeta Hipnotize Ediyor

Hang, Büyeleyici Sesi ile Dinleyenlerini Adeta Hipnotize Ediyor


Vurmalı çalgı olarak bilinen hang, ilk defa 2000 yılında İsviçre’de üretilmiştir. Ses tonu ve etkisi nedeniyle, hipnotik çalgı şeklinde tanımlanan bu müzik aleti, benzer sesleri veren başka bir müzik aleti olmamasından dolayı müzik sektörü adına önemli bir yere sahiptir. Hang, Bern dili ve Macarcada “el” manasında kullanılmaktadır.

Hang’in üretimin serüveni, iki İsviçre vatandaşı olan Sabina Scharer ve Felix Rohner’e dayanmaktadır. Bu ikili, dünyanın çeşitli yerlerinde yaptıkları detaylı incelemeler ve araştırmalardan sonra, hang’i bir perküsyon aleti olarak üretmişlerdir. Üretiminin tamamen çelikten yapıldığı hang, kucağa yerleştirilerek, el ve parmaklar aracılığı ile çalınmaktadır. Her ne kadar alanında benzersiz bir özelliğe sahip olsa da, çıkardığı sesin armonik tınıları, arp ve gongya seslerini hatırlatmaktadır. Hang’ten elde edilen farklı ses ve tınılar, aletin yüzeyindeki ufak çukurlardan çıkmaktadır.

Hang enstrümanı, görünüş itibariyle de, UFO’ya benzetilmektedir. Genellikle sokak sanatçılarının ellerinde görülen, Avrupa’nın birçok şehrinde ve Türkiye’de de İstanbul’da çalınan bu müzik aleti, sanatçının diz üstü oturup da aleti kucağına alma pozisyonunda çalınmaktadır. Kimi sanatçılar, sandalyeler üzerinde de sanatlarını icra edebilmektedirler. Hung ya da Hong diye de telaffuz edilebilen Hang, vurmalı çalgı özelliğinde olduğu için Hang Drum olarak da bilinmektedir.

Büyüleyici sesi ile dinleyicilerini adeta hipnotize eden hang enstrümanına ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle