En Yüksek Sese Sahip Olan Nefesli Çalgı: Trompet

En Yüksek Sese Sahip Olan Nefesli Çalgı: Trompet


Trompetin tarihçesine göz atıldığında MÖ. 2000’li yıllara dayandığı görülmektedir. Hammaddesi bakır olan trompetin ilk görüldüğü yer ise Mısır medeniyetidir. İlk trompete Mısır kralı Tutanhamon’un mezarında rastlanması da bu veriyi doğrular niteliktedir. Buna ek olarak Eski Yunan ve Roma medeniyetleri de trompeti askeri amaçla kullanmıştır. Metalden üretilmiş olan ilk trompet Mısır’da dini törenlerde veya askeri amaçla kullanılmak üzere imal edilmiştir. MÖ. 1500’lü yıllarda, İskandinavya’da bronz ve Çin’de ise metal trompetler bulunmuştur.

İlk trompet tahmin edilebileceği gibi günümüz trompetlerinden oldukça geride kalmıştır. Sadece iki notalık bir ses aralığına sahip ve boyutu da oldukça küçük olarak üretilmiştir. Buna ek olarak fil dişinden, camdan ve ek olarak insanların uyluk kemiklerinde yararlanarak yapılmış trompetlere de rastlanmıştır.

Temel olarak üflemeye yarayan kısmında bir ağızlık bulunan içi boş bir borunun kıvrılmasıyla elde edilen trompet, bakırdan yapılan üflemeli çalgılar ailesinin en yüksek sese ve en parlak sese sahip olan üyesidir. Ağızlık kısmı kâseyi andıran trompetin çalımı, kornonunkine oldukça benzemektedir. Trompeti öteki üflemeli enstrümanlardan ayıran temel fark ise, üfleme esnasında iki veya üç defa ses düzenlemesine izin vermesidir.

Günümüzdeki modern trompetler, eski trompetlerin genel yapısına sadık kalınarak yapılmıştır. Genel hatlarıyla boru yapısı korunmuştur. Silindir biçimindeki hava borusu kalakla sona ermektedir. Kalağın hemen yanındaki kıvrımda ise akort sürgüsü yer almaktadır.

Nefesli çalgılar içerisinden en yüksek sese sahip enstrüman olan trompetlere ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle