Çello (Viyolonsel) İnsan Sesine En Yakın Enstrüman Olarak Kabul Ediliyor

Çello (Viyolonsel) İnsan Sesine En Yakın Enstrüman Olarak Kabul Ediliyor


Çello veya diğer adı ile viyolonsel, 16. yüzyılın başlarında ilk örnekleri ile birlikte Fransa’da oluşumu başlamış olan ve diğer çalgılardan ayırıcı bir özelliğe sahip yaylı bir çalgıdır. Çello, şekil itibari ile kadın vücudunu andıran ve hoş bir sese sahip çalgı türüdür. Bu çalgının atası Viola Da Gamba adı verilen perdeli bir çalgıdır. Keman ve kontrbas ile aynı aileden olup ses tonu olarak da birbirlerine yakın çalgı türleridir. Keman ve çello şekil itibari ile birbirine yakın gibi görünse de boyut konusunda çello daha büyük ve daha tok bir sese sahiptir. Orta bölümünde el yazısı şeklinde F harfini andıran 2 adet ses deliğine sahip olan Çello, özellikle kadın müzisyenlerin ellerinde estetik duruşu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yayın tellere temas etmesi sonucu içerideki hava ile bütünleşerek bu deliklerden çıkan sesler Çellonun duygusunu yansıtmaktadır. Çello 4 telli ve bas seslere sahip bir çalgıdır. İnsan sesine en yakın sesin çellodan çıktığı da müzisyenler tarafından kabul edilmiştir.

Çellonun tek başına bir çalgı olarak kabul edilmesi 18. yüzyılda gerçekleşmiştir. Büyük bir enstrüman olması nedeniyle bir gitar, keman ya da saz niteliğinde hiçbir zaman yer almamış, daha çok orkestralarda tercih edilmiştir.

Hem dış görünümü hem de naif sesiyle kadını andıran, insan sesine en yakın enstrüman olarak bilinen çellolara ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkânı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle